Naše materiály

Je pro nás důležité pracovat s udržitelnými a přírodními materiály, které nezatěžují planetu, naše tělo a mají dlouhou životnost.
Stejně tak, jako dbáme o potraviny, které dostáváme do těla, nebo o složení kosmetiky, měli bychom si tak i vybírat materiály, které nosíme na našem těle.

Organická bavlna

one village organická bavlna

Pracujeme s organickou bavlnou s nejvyšším stupněm certifikace GOTS*, která nezatěžuje půdu, životní prostředí ani lidské tělo. Během pěstování organické bavlny se využívají přírodní prostředky a udržitelné metody zemědělství, semena nejsou geneticky modifikovaná, vše je pěstováno organicky a přirozeně sklízeno. Nepoužívají se žádné škodlivé chemikálie (pesticidy, herbicidy a insekticidy) a nedochází tak k velkému zakyselování a přehnojování půdy. Bavlník je na poli střídán s jinými rostlinami a díky tomu se může půda sama obnovovat. Organická bavlna se sklízí přirozeně a bez použití dalších chemikálií.

Při pěstování biobavlny se spotřebovává menší množství vody, kterou se bavlníková pole zavlažují. Pěstuje se totiž v oblastech s dostatečnými srážkami, takže až 80 % závlahy je z dešťové vody. Farmáři nepracují se škodlivými látkami, čímž neohrožují ani své zdraví. A nejenom to. Škodliviny se nedostávají do vody a potažmo do jejich jídla a nedochází k zatěžování podzemní vody chemikáliemi. Mnoho farem produkujích biobavlnu využívá jako zdroj energie solární energii a bioplyn. A co je velké plus: organická bavlna je kompostovatelná a biologicky rozložitelná.

U běžné konvenční bavlny je problém nejen to, že chemické látky používané při jejím pěstování se dostávají do půdy a z té do vody, ale také pronikají do finální látky, do hotového oděvu a z toho i do lidské kůže. Často se také pěstuje v oblastech s nedostatkem vody. A protože je bavlník na spotřebu vody velmi náročný, jsou tamní vodní zdroje přetěžovány.

Světová produkce organické bavlny v současnosti činí zhruba 1 %.

Ve ONE VILLAGE požíváme organickou bavlnu pocházející z Turecka. Zpracovává se buď tamtéž nebo v Portugalsku.

*A co znamená GOTS? GOTS = Global Organic Textile Standard. Nejvyšší standard zaručující organický původ materiálů.

Bambusová viskóza

Bambusová viskóza je příjemný a splývavý materiál. Vyrábí se z bambusu pěstovaného v Číně. Je to nejrychleji rostoucí dřevina na světě a velmi udržitelný zdroj, protože za den vyroste až o 60 cm. Navíc při jeho pěstování není zapotřebí tolik vody ani žádné pesticidy nebo další chemikálie. Maximální výšky dosáhne už za 3 měsíce. Vypouští do ovzduší velké množství kyslíku a naopak je schopný absorbovat velké množství CO2.

Bambusová viskóza je polosyntetický materiál. To znamená, že je přírodního původu, ale aby se z z bambusu stalo bambusové vláko, musí projít chemickým procesem.

Výsledná bambusová viskóza je velmi měkký a prodyšný materiál, je antibakteriální a antialergenní. V zimě hřeje, v létě chladí a dobře odvádí vlhkost, což je v letních měsících velmi praktické. Celkově má výborné termoregulační vlastnosti. Látka je přirozeně lesklá.

Používáme bambusovou viskózu vyrobenou v české pletárně. Při jejím barvení se používají barviva, která splňují požadavky certifikátu ECO-TEX Standard 100. Což znamená, že materiál neobsahuje škodlivé látky pro naše tělo a ani pro přírodu. Bambusová viskóza je v přírodě rozložitelná.

one village bambusové triko z netopýřími rukávami

Len

one village - košilové šaty s klopou

Len patří historicky mezi nejstarší textilní materiály. V současné době se stává opět populárním a je pro své vlastnosti stále více vyhledáván. Je vzdušný, příjemně chladí, dobře absorbuje a reguluje vlhkost. Má krásný přirozený lesk a dlouhou životnost. Je to velmi odolný materiál. Len můžeme nosit po celý rok.

Len, se kterým ve ONE VILLAGE pracujeme, nese značku MASTER OF LINEN ®. Tato značka zaručuje, že se jedná o 100% evropský len, a to od pěstování až po výrobu látky. Produkce lnu je udržitelná a respektuje životní prostředí. Stejně jako u biobavlny se nejedná o genetickou modifikaci semen, není nutné další zavlažování, v přírodě se velmi dobře rozkládá a má nízkou uhlíkovou stopu. Len nakupujeme u českého výrobce s dlouholetou tradicí.