Jarní zamyšlení

One Village bambusové šaty smaragdové

Nacházíme se v zajímavé době. Mnoho lidí zažilo karanténu a poctivě ji dodržovalo, což znamenalo omezit veškeré své aktivity a dělat jen nejnutnější věci, které jsou k životu třeba. Mnoho z nás si prošlo emocemi strachu, frustrací, ale také štěstím, že můžeme trochu vypnout a zpomalit. To byl rozhodně můj případ, když jsem si uvědomila mnoho věcí. Například to, že pomalé tempo v životě zkrátka potřebuji, že největší radost mi dělá pobývat venku v přírodě, sázet květiny a hrabat se v zemině. Trávit čas se svými dětmi a manželem a nadále vymýšlet modely oděvů, které dobře sedí a jsou maximálně využitelné.

Největší radost jsem ovšem měla z obrázků, které ukazovaly, jak se ovzduší planety vyčistilo. Jako by se ta naše Zemička znovu nadechla a ukázala nám jasně, jak moc ji ničíme. Už několik let se zamýšlím nad tím, jak sama mohu dělat některé věci lépe. Že si nechci kupovat věci z Číny, protože mi vadí dálka, kterou k nám putují a hlavně mizerná kvalita. Nejsem žádná striktní ekoložka, nicméně moje svědomí mi nedovolí žít tak, jak jsem žila před deseti lety. Vím, že mnoho lidí se při nákupu rozhoduje dle ceny a ostatní aspekty neřeší, ale možná právě přišel pravý čas na to, abychom se zamýšleli nad ostatními důležitějšími vlastnostmi. Kdo naši věc vyrobil, jakou cestu k nám urazila a kam doputuje, až mi doslouží. Možná konečně oceníme, že v Čechách pracuje spousta šikovných lidí, kteří tvoří lokální věci s láskou a hlavně s daleko vyšší kvalitou než produkty z jiných kontinentů. Takovou věc totiž poznáte a věřte, že vás bude daleko víc bavit.

A tak doufám, že v budoucnu bude přibývat lidí, kteří budou vlastnit méně věcí a bude jim záležet na tom, aby si koupili vždy jen tu nejlepší kvalitu. Moje babička říká, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věcí. A já na to přicházím až po třicítce, díky babi! 

Ivča